توصیه های سلامتی برای فصل تابستان

در فصل تابستان و گرما ممکن است با شیوع مشکلات سلامتی بسیاری نظیر ناراحتی‌های پوست و مو، گرمازدگی و ... همراه شود. بنابراین تغییر در رژیم غذایی و رعایت نکات بهداشتی برای حفظ سلامت بدن ضروری است.

1-  گرمازدگی 
در این حالت بدن حرارت زیادی از محیط جذب می‌کند و قادر به دفع این گرمای اضافی نیست. گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک جسمی است که باید فورا برطرف شود. برای این منظور مهم ترین کار، پایین آوردن سریع دمای بدن است. برای خنک کردن بدن می‌توانید دوش آب سرد، نوشیدن آب زیاد و خودداری از جنب و جوش و تحرک خیلی زیاد برای پیشگیری از گرمازدگی توصیه می‌شود.

2- دردها و گرفتگی های عضلانی
بروز دردها و گرفتگی های عضلانی که عمدتا در ناحیه شکم، بازوها و پاها رخ می‌دهد. اسپاسم‌ها معمولا همراه با فعالیت بدنی شدید، بروز می‌کنند. استراحت کردن در جای خنک، نوشیدن آب میوه تازه و نوشیدنی‌های حاوی املاح معدنی مانند شربت آبلیمو از بروز اسپاسم جلوگیری می‌کند.

3-  کم‌آبی شدید و از دست رفتن آب بدن 
در این وضعیت دهان، چشم‌ها و پوست بدن خشک شده، تعریق متوقف می‌شود و مشکلاتی چون اسپاسم‌های عضلانی، حالت تهوع و سرگیجه بروز می‌کند. برای پیشگیری از این حالت که ادامه آن خطر جدی به همراه دارد باید آب زیاد بنوشید تا آب از دست رفته بدن تامین شود.

4- بروز نوعی اختلال پوستی موسوم به آکنه 
پوست در تماس با نور مستقیم خورشید و گرمای شدید هوا به تدریج قرمز و ملتهب می‌شود. برای پیشگیری، از تماس طولانی مدت با نور خورشید پرهیز کنید و همیشه از ضدآفتاب با SPF 30 استفاده نمایید.


5- تعریق و افزایش رطوبت پاها در داخل کفش
تعریق پاها در داخل کفش می‌تواند موجب بروز عفونت‌های پوستی در پاها شود. اگر به این عارضه مبتلا شدید، می‌توانید از پودرها و کرم‌های آنتی باکتریال برای درمان استفاده نمایید.

6-  شوره سر
شوره سر نیز در فصل تابستان تشدید می‌شود که علت آن گرما و تعریق زیاد است و باعث ریزش مو سر می شود. در این مورد مصرف مواد غذایی خنک و آبکی مانند ماست، آب هندوانه و توت‌ها بسیار مفید خواهد بود. این خوردنی‌ها کالری کمی دارند و برای هضم آنها، انرژی کمتری مورد نیاز است.

* علاوه بر این‌ها مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های خیلی سرد در این فصل توصیه نمی‌شود، چون بدن برای متعادل ساختن دمای خود باید خیلی بیشتر فعالیت کند و این وضعیت به بدن آسیب می‌زند.