چند توصیه سلامتی برای فصل پاییز

فصل پاییز همراه با رنگ ها و هوای خاصی که دارد برای همه محبوب است و شما می توانید برای سلامت و تناسب اندام خود تلاش کنید. فقط چند تغییر جزئی در رژیم غذایی و عادات مربوط به تناسب اندام لازم است تا به خوبی در مسیرتان پیش بروید. 

- خودداری از مصرف غذاهای بسیار گرم: مزاج این فصل، همان طور که ذکر شد، خشک است و از هر عملی که موجب افزایش خشکی بدن می شود، باید پرهیز کرد.

- پرهیز از نوشیدن آب سرد: آب سرد موجب ضعف حلق و تارهای صوتی می شود و با توجه به شیوع زیاد بیماری های تنفسی فوقانی در این فصل، بهتر است از نوشیدن آن پرهیز شود. 

- پرهیز از قرار دادن سر در معرض مستقیم هوا: در فصل پائیز سر خود را بپوشانید زیرا سر بدون پوشش به ویژه در اوایل صبح که هوا سرد است، موجب بسته شدن منافذ پوستی می شود. 

- دوری از مکان سرد: اجتناب از خوابیدن در مکان سرد و حمام با آب سرد، به دلیل بسته شدن منافذ پوستی و عوارض ناشی از آن که باید از این کار پرهیز کرد. 

- تعادل در مصرف میوه ها: زیاده روی در مصرف میوه های فصل مضر است و باید از این کار خودداری شود. از میوه های مناسب این فصل می توان به سیب، به و گلابی اشاره کرد. 
  
- رطوبت بدن: به دلیل خشکی فصل و تأثیر آن روی بدن، لازم است از عواملی که موجب تری بدن می شود، کمک گرفت. یکی از این عوامل، حمام کردن است که برای رطوبت بخشی مناسب، بهتر است یک روز در میان، استحمام با آب نیم گرم انجام گیرد 

- غذاهای مناسب فصل: بهتر است غذاهای با گرمی معتدل مصرف شود. گوشت ها، گوشت بره و مرغ مفید هستند. از شیرینی ها نیز آن چه از شکر، مغز بادام و پسته تهیه شده باشد، مناسب است. کدو حلوایی، گلابی، کلم بروکسل، انار و کدو تنبل را نیز به خوراکی ها بهتر است اضافه کنید.

- بر چربی های سالم تمرکز کنید
وقتی پاییز فرا می رسد، غذای راحت، معمولاً زیاد دور از دسترس نیست. اما سعی کنید در صورت امکان جایگزین های سالم تری بیابید.به عنوان مثال، جایگزین کردن روغن نارگیل طبیعی، هنگام پختن یا سرخ کردن پیشنهاد می دهد. این روغن مجموعه ای از فواید سلامتی، مثل بالا بودن چربی های اشباع طبیعی، را دارد که کلسترول سالم را افزایش و کلسترول ناسالم را کاهش می دهد.

- صبح را با ورزش آغاز کنید
همان قدر که بیدار شدن پیش از طلوع آفتاب در یک صبح سرد، چالش برانگیز است، شروع کردن روزتان با یک جلسه ی تمرین شما را در تمام پاییز، سالم و شاد نگه خواهد داشت.

- ویتامین D را افزایش دهید
ویتامین Dعلاوه بر قوی نگه داشتن سیستم ایمنی تان، می تواند خلق و خوی شما را بهتر کند، در مشکلات پوستی مثل آکنه، روزاسه (آکنه ی بزرگسالی) و پسوریازیس کمک کننده باشد، و حتی از پوست در برابر پرتوهایUV خورشید محافظت نماید.

- بیشتر آب بنوشید
شاید آبرسانی برای سلامت در تابستان، یک نکته ی معمولی باشد، اما در پاییز هم همانقدر اهمیت دارد چون پوست شما خشک تر می شود. پوستتان را با نوشیدن ۸ لیوان آب، به علاوه ی یک لیوان آب نارگیل تازه، از درون به بیرون آبرسانی کنید.