پوکی استخوان و گروه های غذایی که باعث پوکی استخوان می شوند

مصرف بعضی از غذاها ممکن است استخوان ‌های شما را ضعیف کند. پوکی استخوان یک بیماری است که بسیاری از ما به آن مبتلا هستیم اما تعداد کمی از وجود آن با اطلاع می باشیم

علائم پوکی استخوان
این بیماری در اکثر موارد مخفی و بدون علامت است یعنی علائم آشکاری در ابتدا از خود بروز نمی دهد در نتیجه شما از وجود آن آگاهی پیدا نمی کنید. معمولا تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرده، علائمی ظاهر نمی ‌شود. بهترین زمان برای درمان پوکی استخوان قبل از این است که علایم یا نشانه‌ها گسترش یابند. دانستن و درک عوامل خطر این بیماری اهمیت زیادی دارد چون می ‌تواند به شما کمک کند تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کرده و در نتیجه با کاهش این شرایط و عوامل، از پوکی استخوان پیشگیری کنید.

گروه های غذایی که ممکن است عوارضی برای سلامتی استخوان به هنگام مصرف نادرست، ایجاد کنند:

- غذاهایی با سدیم بالا
بهتر است که میوه های تازه و سبزیجات، گوشت تازه (اجتناب از کالباس، هات داگ، سوسیس، بیکن و غیره)، آجیل و دانه های نامحلول را انتخاب کنید.

-  کافئین و پوکی استخوان
مصرف کافئین، تا زمانی که شما به طور مرتب میزان کلسیم کافی روزانه تان را مصرف کنید، به سلامت استخوان شما آسیب نمی رساند. ( کلسیم کافی روزانه (۱۲۰۰ میلی ‌گرم برای زنان در سنین ۵۱ – ۷۰ و ۱۰۰۰ میلی‌ گرم برای مردان (۵۱ – ۷۰) ) 

-  غذاهای با پروتئین بالا
پروتئین یک ماده دیگر است که می ‌تواند با کلسیم پیوند بخورد و باعث شود بدن آن را از طریق ادرار دفع کند. چه بیش از حد پروتئین مصرف کنید یا به مقدار کم، در هر صورت پروتئین ممکن است به سلامت استخوان آسیب برساند. بهترین ایده این است که فقط پروتئین لازمتان را مصرف کنید بدون اینکه در مصرف آن افراط یا تفریط کنید.

-  غذاهایی که حاوی فیتات هستند
ترکیبی به نام فیتات، اگر به مقادیر زیاد مصرف شود ممکن است به سلامت استخوان آسیب برساند. فیتات ترکیبات آنتی ‌اکسیدانی هستند که در کل حبوبات، غلات، آجیل و دانه ‌ها یافت می‌ شوند. بهتر است در وعده های غذایی باشد ولی در میان وعده ها کمتر استفاده شود. 

-   نوشیدنی های خیلی شیرین و بروز پوکی استخوان
به نظر می ‌رسد که نوشیدنی های خیلی شیرین، تاثیر منفی بر جذب کلسیم دارد. دلیل آن این است که این نوشیدنی ‌ها حاوی ماده ای به نام فسفریک ‌اسید هستند. اغلب نوشابه های گازدار حاوی کافئین هستند که ممکن است بر جذب کلسیم تاثیر بگذارد. ارتباط مستقیمی بین جذب نوشابه و افزایش خطر شکستگی وجود دارد، که احتمالا تا حدودی ناشی از فسفریک ‌اسید می‌ باشد. همچنین دلیل دیگر این است که مصرف کنندگان نوشابه احتمالا شیر یا مواد غذایی غنی از کلسیم یا مواد معدنی دیگر را مصرف نمی ‌کنند.

-  نوشیدنی های الکلی
مصرف مشروبات الکلی می ‌تواند به طور چشمگیری بر سلامت استخوان تاثیر بگذارد و خطر پوکی استخوان را افزایش ‌دهد