درمان خانگی زخم معده

زخم معده یک بیماری شایع در این زندگی مدرن است. با توجه به درمان مناسب، عوامل تغذیه نیز  نقش مهمی را در کاهش علائم بیماری و پیشگیری موثرتری از آنها بازی می کند. افرادی که به زخم معده دچار هستند، باید مراقبت های لازم را انجام دهند تا سریع تر بهبود پیدا کنند. رعایت رژیم غذایی مناسب و استفاده از درمان خانگی می تواند در این راستا کمک کننده باشد.

✅ غذاهایی که باید بخورید؟
- سبزیجات سبز بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. زیرا آنها حاوی بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند که نه تنها برای سیستم گوارش خوب هستند بلکه مواد سمی روده را نیز از بین می برند.

- خوردن غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، شیر، تخم مرغ و سویا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. 

- خوردن غذاهای نرم و اسفنجی. ترشح اسید بیش از حد برای هضم غذا، باعث زخم معده بیشتری می شود. برای غلبه بر این وضعیت، فقط نان و یا بیسکوئیت را برای کمک به جذب بیش از حد این اسید، مصرف کنید. در غیر این صورت، می توانید از سیب زمینی آب پز یا غذاهای نشاسته ای استفاده کنید.

- موز بیشتری بخورید، پس از هر وعده غذایی، شما باید موز را به منظور کمک به کاهش درد معده مصرف کنید.

❎غذاهایی که  نباید بخورید؟
از مصرف محرک هایی نظیر نوشیدنی های الکلی، آبجو، نوشیدنی های شیرین، نوشابه های گازدار، قهوه، سیگار، شکر تصفیه شده و بسیاری از شیرینی ها و غیره اجتناب کنید. غذاها یا میوه هایی که بسیار اسیدی هستند مانند آب پرتقال، آب لیمو یا گوجه فرنگی، غذاهای پر چرب، غذاهای سرخ شده مانند مرغ سرخ شده، ماهی سرخ شده، میگوی سرخ شده و غیره و همچنین غذاهای تند و پر ادویه مانند فلفل، سیر، زنجبیل، خردل و غیره باید اجتناب کنید.