باردار شدن زبان نشانه چیست؟

حتما برای شما هم پیش آمده که احساس کنید زبان تان بار گرفته است و وقتی در آینه نگاه می کنید، احساس کنید برف روی زبان تان نشسته است؛ لایه سفیدی روی زبان که به اصطلاح گفته می شود،بار گرفته است چون همراه با سفیدی احساس سنگینی نیز روی زبان به وجود می آید. در بیشتر موارد این موضوع حاد نبوده و می توان با رعایت برخی موارد آن را درست کرد

مراقب تغییر رنگ زبانتان باشید!
وقتی سطح مخاط زبان به جای اینکه به رنگ صورتی مایل به قرمز باش توسط غشایی سفید و در برخی مواقع رنگ های دیگر پوشیده می شود، می گویند زبان باردار شده است. وجود این لایه روی زبان نشان دهنده وضعیت سیستم گوارشی است که اگر نازک و موقت باشد، یعنی در کار آنزیم های معده که باعث تجزیه مواد غذایی در سیستم گوارشی می شوند، خللی ایجاد شده.
زمانی که زبان تان بار پیدا کرد، دقت کنید چه غذاهایی پیش از آن مصرف کرده اید؛ چون رژیم غذایی نادرست و خوردن غذاهای پرچرب می تواند منجر به باردارشدن زبان شود. در این صورت باید از خوردن این قبیل خوراکی ها خودداری کنید.

دلایل دیگر این التهاب که باعث سفیدی زبان می شود عبارتند از:سیگار کشیدن، تب، کم آبی بدن و حتی تنفس زیاد از طریق دهان. یادتان باشد اگرچه سفیدی روی زبان موقتی و بی ضرر، ولی هشداردهنده است. 
مسواک زدن و تمیز کردن سطح زبان نیز می تواند کمک کننده باشد. با این حال نباید مسواک را با فشار زیاد روی زبان کشید چون باعث زخمی شدن آن می شود.


درمان:
-  ماست: باکتری های پروبیوتیک موجود در ماست، نه تنها به سالم ماندن روده های شما کمک می کنند، بلکه احتمال باردار شدن زبان تان را هم کاهش داده و مانع بد بو شدن نفس تان می شوند.

- قرقره کردن آب نمک: اگر جرمی زردرنگ روی زبان تان هست، سرم نمکی قرقره کنید. اگر هفته ای یکی دوبار این محلول را در دهان تان بچرخانید و تخلیه کنید، نه تنها زبان تان زرد نمی شود، بلکه کمتر هم سرما می خورید.

- مصرف کمتر شیرینی: با خوردن زیاد شیرینی و شکلات، ممکن است باکتری هایی که در دهان شما هستند، مقاوم تر شده و هر روز بیشتر تکثیر شوند. 

- جوش شیرین: روی خمیردندان تان، مقدار کمی جوش شیرین بریزید و با آن، دندان های تان را بشویید. این ماده ضدعفونی کننده، هم دندان های تان را سفید می کند و هم از جاگرفتن جرم روی زبان تان جلوگیری می کند. البته حواس تان باشد که هر روز سراغ جوش شیرین نروید؛ چراکه در صورت استفاده زیاد، ممکن است به مینای دندان تان آسیب برساند.

- دارو: حل کردن این مشکل و برطرف کردن زبان باردار، همیشه کار شما نیست. برای خلاص شدن از این وضعیت، گاهی با کمک متخصصان، به مصرف برخی داروهای ضدقارچ نیاز دارید. پس اگر راه هایی که گفته ایم، کمکی به شما نکرده اند، حتما به پزشک مراجعه کنید.