خواص دمنوش های زمستانی

دمنوش‌ها و جوشانده‌های گیاهی، نوشیدنی‌هایی هستند که اغلب افراد، نوشیدن آنها را زمان‌هایی مناسب حالشان می‌دانند که بیماری خاصی دارند و از دردی رنج می‌برند یا استرس و اضطراب و تنش روحی، آرام و قرارشان را گرفته است. از این گذشته، اغلب دمنوش‌ها را می‌توان مانند چای به صورت روزانه صرف کرد.
باید بدانید دمنوش با جوشانده فرق می‌کند. به عبارتی، دم کردن و جوشاندن گیاهان، دو روش مختلف است که هر روش تاثیر جداگانه‌ای بر بدن می‌گذارد.

برای تهیه دمنوش، ادویه‏، میوه‏، برگ، ساقه یا ریشه گیاهان را می‌‏توان خشک و پودر، در نهایت دم کرد. در این روش، گیاه را می‌کوبند و در آب جوشیده برای 15 تا 20 دقیقه در ظرف در بسته روی بخار ملایم قرار می‌دهند و بعد صاف می‌کنند.
نوشیدنی حاصل از برگ چای، گل گاوزبان، گل ختمی، به‌لیمو، سنبل‌الطیب یا چای میوه‌ای، نوعی دمنوش است. بسیاری از متخصصان و درمانگران طب سنتی ایران، نوشیدن روزانه دمنوش یا چای را بهترین و ساده‌ترین راه تسکین دردهای عمومی بدن و پیشگیری‌ از بیماری‌ها می‌دانند.

تفاوت جوشانده و دمنوش
اگر گیاه را مستقیم‌ با آب سرد یا گرم بجوشانند، جوشانده‌ای به دست می‌آید که خاصیت و اثر آن قوی‌تر از دمنوش است و در مقایسه با عرقیات گیاهی، خواص تقویتی و همچنین عطر خارج شده از گیاه بیشتر است. 
توصیه می‌شود، برای مصارف روزانه به میزان متعادل از دمنوش استفاده و مصرف جوشانده بخصوص جوشانده گیاهان ناشناخته بدون نظر و تجویز متخصصان این حرفه اجتناب شود.


بابونه:
- آرامش بخش قوی
- درمان سردرد و بی خوابی
- محافظت از کبد - تنظیم گلوکز، انسولین و چربی خون 

زنجبیل:
- سرشار از آنتی اکسیدان 
- ضد التهاب و تقویت سیستم ایمنی
- درمان موثر برای حالت تهوع- مقابله با سوهاضمه
- کنترل کننده قند و چربی خون 

میوه گل رز
- سرشار از ویتامین C 
- کاهش التهای و درد آرتروز و رماتیسم 
- کمک به کاهش وزن

گل ختمی
- ضد افسردگی و خستگی
- خواص ضد ویروسی
- کمک به کاهش فشار خون 
- کاهش چربی خون 

نعناع:
- ضد سرطان و ضد ویروس 
- خواص آنتی اکسیدان و آنتی باکتریال 
- درمان سوهاضمه، حالت تهوع، معده درد - بهبود اسپاسم روده 

آویشن
- درمان گلودرد، سرفه و سرماخوردگی 
- جلوگیری از آلزایمر 
- ضد عفونی کننده بدن 
- درمان معده درد 

اسطوخودوس
- آرامش بخش و ضد اضطراب 
- ضد عفونی کننده 
- تسکین دردهای میگرنی 
- درمان مشکلات تنفسی