پیامدهای آب استخر برای پوست و مو

برخی افراد پس از شناکردن در استخر دچار حساسیت های پوستی مختلف می شوند که با عارضه هایی مانند التهاب، پوسته پوسته شدن و قرمزی نواحی مختلف پوست همراه است. کلر و مواد ضدعفونی کننده ای که درون استخر ریخته می شود تاثیر زیادی در بروز این مشکلات پوستی در شناگران میگذارد.
ضدعفونی با ازن بهتر از کلر است و آسیب کمتری به پوست می‌زند. استفاده از ازن باعث خشکی پوست نمی‌شود. تماس طولانی‌مدت با آب استخر می‌تواند منجر به خشکی پوست شود. استفاده از ازن روش بهتری برای ضدعفونی کردن آب است.

بیماری عفونی که بیشتر در افرادی که طولانی مدت از آب گرم و جکوزی استفاده می‌کنند، مشاهده می‌شود میکروبی است به نام پسود ومونا که زیر لباس شنا ایجاد می‌شود. در این محل، جوش‌های با سر چرکی قرمزرنگ بسیار خارش‌دار دیده می‌شود. به این افراد توصیه می‌شود طولانی‌مدت از آب گرم استفاده نکنند و لباس شنای خیلی تنگ و چسبان نپوشند.

مشکل بزرگ دیگر، ایجاد سرطان پوست است. آفتاب در ایجاد سرطان سلول‌های قاعده‌ای پوست نقش دارد. نوع دیگری از سرطان پوست که بسیار بدخیم است، ملانوم نام دارد. نور خورشید در بروز این سرطان هم نقش دارد. وی ادامه داد: کسی که در حالت عادی با آفتاب تماس ندارد، اما گاهی اوقات آفتاب می‌گیرد این تماس‌های کوتاه‌مدت مقطعی ولی شدید، عامل خطر ملانوم در اوست. بین نور طبیعی خورشید و نور سولاریوم فرقی نیست. 

🔸 نکات مهمی که بهتر است راعایت شود:
- برای پیشگیری از انتقال زگیل کف پا، هرکس بهتر است دمپایی مخصوص خود را بپوشد.
- دوش گرفتن با آب ساده قبل و بعد از استخر، مهم‌ترین موضوع است. دوش گرفتن کمک می‌کند آلودگی در سطح پوست به حداقل برسد.
- برای  پیشگیری از پوسته پوسته حالت مو بعد از استخر حتما از کلاه شما استفاده شود. همچنین می توانید یک ساعت قبل از استخر با استفاده از روغن گیاهی مثل روغن بادام یا روغن نارگیل موها را کمی چرب کنید.
- در معرض شدید آفتاب قرار نگیرید. آفتاب سوختگی شدید خشکی، پیری و چین و چروک پوست به همراه دارد.